Szkoła
Wielogłowy
Organizacje szkolne
Dokumenty Szkolne
Inne
RODO
Ciasteczka
Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Deklaracja dostępności
Atrakcje turystyczne
Zabytki
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY POD WEZWANIEMWNIEBOWZIĘCIA N.M.P. w Wielogłowach
Najstarszą część kościoła stanowi trzynastowieczna, jednonawowa budowla z wydłużonym prezbiterium. W roku 1627 została dobudowana zakrystia, kaplica zwana kurowską i prawdopodobnie wieża świątyni. Na stropie nawy figuruje malowidło z 1907 roku. Główny ołtarz datuje się na początek XIX w., zdobią go posągi świętych - Piotra i Pawła. W ołtarzu widnieje obraz Wniebowzięcia N.M.P. z 1855 roku, zaś głównym jego tematem jest rzeźbiona grupa Ukrzyżowania Pana Jezusa. Ołtarze boczne pochodzą z 1648r. W ołtarzu znajdującym się po prawej stronie umieszczony jest obraz Serca Jezusowego, zaś w ołtarzu po lewej - obraz "Pieta Matki Bożej Czarnopotockiej".
W kaplicy zwanej kurowską można zobaczyć trzy cenne historycznie płyty nagrobne, z których najstarsza pochodzi z XV wieku.
W wieży kościoła znajdują się dwa dzwony odlane w 1953r.
1. Dworek w Wielogłowach | 2. Stary kościół w Wielogłowach | 3. Płyty nagrobne w starym kościele | 4. Dworek w Dąbrowie | 5. Stare czworaki
Album zabytków - zdjecia współczesne
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY POD WEZWANIEM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
Budowę nowego kościoła parafialnego rozpoczęto w 1990r. Wmurowania kamienia węgielnego dokonał biskup Józef Życiński 10 kwietnia 1994r. Dolna kaplica poświęcona została i oddana do użytku parafian 1 stycznia 1995r. Wysokość kościoła wynosi 25 metrów, wieży 50 m, zaś długość osi kościoła - 90 metrów.
FUGURY I KAPLICZKI PRZYDROŻNE
Na terenie parafii Wielogłowy znajduje się wiele figur, kapliczek i krzyży przydrożnych, otaczanych przez miejscową ludność czcią i szacunkiem. Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz starych, zabytkowych kaplic np. w Kurowie, kapliczki ze źródełkiem w Ubiadzie, powstaje wiele nowych figur budowanych w prywatnych ogrodach i otaczanych kultem.
1. Kapliczka dworska przy dworku w Dąbrowie, brała tu ślub G. Zapolska
2. Zabytkowe nagrobki cmentarne | 3. Grobowiec Kosterkiewiczów - właścicieli Wielopola
Album zabytków - zdjecia współczesne
ZABYTKI CMENTARNE
Cmentarz parafialny istnieje od XIV wieku. W 1937r. został poszerzony o teren ofiarowany przez Marię i Gustawa Stuberów. W tym też roku na cmentarzu wybudowano kostnicę. W 1973r. ufundowano i ustawiono w pobliżu grobowca duszpasterzy krzyż żelbetonowy o wysokości 5,45m. W 1978r. cmentarz ogrodzono betonowym murkiem, zakończonym siatką. Na miejscu wiecznego spoczynku znajdują się grobowce m.in. rodziny Kosterkiewiczów - właścicieli majątku ziemskiego w Wielopolu, M. Stuber oraz miejscowej inteligencji: nauczycieli, księży.
ZABUDOWANIA DWORSKIE
Z placu przy starym kościele parafialnym widoczne są dawne zabudowania dworskie w Wielogłowach. Składają się na nie drewniany dworek i częściowo przebudowane, murowane czworaki.
Specjaliści ocenili czas budowy dworku na koniec XVII w. Obiekt wykonano z drewna modrzewiowego i stanowi on zabytek pierwszej klasy. Przed dworkiem stoi figura Matki Bożej Niepokalanej zrobiona z kamienia, sprowadzona z Piekar Śląskich, ustawiona i poświęcona 28 lipca 1962r. W zachodniej części dworku znajduje się mała, lecz ładnie utrzymana kaplica klasztorna, z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w ołtarzu głównym i figurą Dzieciątka Jezus. Ostatnią właścicielką dworku była pani Maria Stuber /Klimek/. W 1958r. dziedziczka ofiarowała dworek i okoliczne posiadłości Siostrom Karmelitankom Dzieciątka Jezus. W tym też roku przybyły tu siostry, w części dworku założyły klasztor i opiekowały się właścicielką aż do jej śmierci - 2 września 1974r.
Własnością doktora prawa Gustawa Stubera był również dworek w Dąbrowie.
Po wojnie został on przekazany na własność Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Nowym Sączu i utworzono w nim oddział Chorób Płuc i Gruźlicy. Przy budynku szpitala znajduje się kaplica dworska, w której brała ślub Gabriela Zapolska.