Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Gizy


Atrakcje turystyczne


Zabytki

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY POD WEZWANIEMWNIEBOWZIĘCIA N.M.P. w Wielogłowach

Najstarszą część kościoła stanowi trzynastowieczna, jednonawowa budowla z wydłużonym prezbiterium. W roku 1627 została dobudowana zakrystia, kaplica zwana kurowską i prawdopodobnie wieża świątyni. Na stropie nawy figuruje malowidło z 1907 roku. Główny ołtarz datuje się na początek XIX w., zdobią go posągi świętych - Piotra i Pawła. W ołtarzu widnieje obraz Wniebowzięcia N.M.P. z 1855 roku, zaś głównym jego tematem jest rzeźbiona grupa Ukrzyżowania Pana Jezusa. Ołtarze boczne pochodzą z 1648r. W ołtarzu znajdującym się po prawej stronie umieszczony jest obraz Serca Jezusowego, zaś w ołtarzu po lewej - obraz "Pieta Matki Bożej Czarnopotockiej".

W kaplicy zwanej kurowską można zobaczyć trzy cenne historycznie płyty nagrobne, z których najstarsza pochodzi z XV wieku.

W wieży kościoła znajdują się dwa dzwony odlane w 1953r.


1. Dworek w Wielogłowach | 2. Stary kościół w Wielogłowach | 3. Płyty nagrobne w starym kościele | 4. Dworek w Dąbrowie | 5. Stare czworaki

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

Album zabytków - zdjecia współczesne


KOŚCIÓŁ PARAFIALNY POD WEZWANIEM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Budowę nowego kościoła parafialnego rozpoczęto w 1990r. Wmurowania kamienia węgielnego dokonał biskup Józef Życiński 10 kwietnia 1994r. Dolna kaplica poświęcona została i oddana do użytku parafian 1 stycznia 1995r. Wysokość kościoła wynosi 25 metrów, wieży 50 m, zaś długość osi kościoła - 90 metrów.

FUGURY I KAPLICZKI PRZYDROŻNE

Na terenie parafii Wielogłowy znajduje się wiele figur, kapliczek i krzyży przydrożnych, otaczanych przez miejscową ludność czcią i szacunkiem. Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz starych, zabytkowych kaplic np. w Kurowie, kapliczki ze źródełkiem w Ubiadzie, powstaje wiele nowych figur budowanych w prywatnych ogrodach i otaczanych kultem.


1. Kapliczka dworska przy dworku w Dąbrowie, brała tu ślub G. Zapolska
2. Zabytkowe nagrobki cmentarne | 3. Grobowiec Kosterkiewiczów - właścicieli Wielopola

1.jpg 2.jpg 3.jpg

Album zabytków - zdjecia współczesne


ZABYTKI CMENTARNE

Cmentarz parafialny istnieje od XIV wieku. W 1937r. został poszerzony o teren ofiarowany przez Marię i Gustawa Stuberów. W tym też roku na cmentarzu wybudowano kostnicę. W 1973r. ufundowano i ustawiono w pobliżu grobowca duszpasterzy krzyż żelbetonowy o wysokości 5,45m. W 1978r. cmentarz ogrodzono betonowym murkiem, zakończonym siatką. Na miejscu wiecznego spoczynku znajdują się grobowce m.in. rodziny Kosterkiewiczów - właścicieli majątku ziemskiego w Wielopolu, M. Stuber oraz miejscowej inteligencji: nauczycieli, księży.

ZABUDOWANIA DWORSKIE

Z placu przy starym kościele parafialnym widoczne są dawne zabudowania dworskie w Wielogłowach. Składają się na nie drewniany dworek i częściowo przebudowane, murowane czworaki.

Specjaliści ocenili czas budowy dworku na koniec XVII w. Obiekt wykonano z drewna modrzewiowego i stanowi on zabytek pierwszej klasy. Przed dworkiem stoi figura Matki Bożej Niepokalanej zrobiona z kamienia, sprowadzona z Piekar Śląskich, ustawiona i poświęcona 28 lipca 1962r. W zachodniej części dworku znajduje się mała, lecz ładnie utrzymana kaplica klasztorna, z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w ołtarzu głównym i figurą Dzieciątka Jezus. Ostatnią właścicielką dworku była pani Maria Stuber /Klimek/. W 1958r. dziedziczka ofiarowała dworek i okoliczne posiadłości Siostrom Karmelitankom Dzieciątka Jezus. W tym też roku przybyły tu siostry, w części dworku założyły klasztor i opiekowały się właścicielką aż do jej śmierci - 2 września 1974r.

Własnością doktora prawa Gustawa Stubera był również dworek w Dąbrowie.

Po wojnie został on przekazany na własność Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Nowym Sączu i utworzono w nim oddział Chorób Płuc i Gruźlicy. Przy budynku szpitala znajduje się kaplica dworska, w której brała ślub Gabriela Zapolska.


Godło

Platforma Office365

Office 365

O365

ZŁOTE JABŁKO SĄDECKIE

jabko2

"Złote Jabłko Sądeckie"
dla Zespołu Szkół w Wielogłowach

Certyfikat

logo cert

Dyplom MEN

Dyplom od Pani Minister MEN
Anny Zalewskiej

dyplom

Dobra Szkoła - reforma MEN

logo

Kon. - Silni wiedzą - mocni w życiu

Licznik odwiedzin

2147583
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Łącznie
277
5336
1209
2147583

Twoje IP: 44.201.94.72
2022-07-02 09:04