Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Gizy

Ku pamięci

Przełom starego i nowego roku jak również koniec pierwszego okresu szkolnego skłania nas do refleksji na temat podejmowanych przez nas działań. Oprócz wielu realizowanych ostatnio zadań Parlament Szkoły aktywnie włączył się w świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeszcze w ubiegłym roku szkolnym przeprowadzono na terenie szkoły konkurs plastyczny ,,…a w ogrodzie niepodległości zakwitły kwiaty…”, który przerósł nasze oczekiwania zarówno ze względu na zainteresowanie jak też niebanalne rozwiązania artystyczne! (do obejrzenia na stronie szkoły w zakładce parlament ). Ponadto przeprowadzono z debatę na temat przejawów współczesnego patriotyzmu, zakończoną podjęciem dwóch uchwał . Pierwsza dotyczyła czystości języka w kontekście wszechobecnych wulgaryzmów, zaś druga związana była z prawidłowym , w sensie zgodności słów, śpiewaniem hymnu państwowego w czasie uroczystości szkolnych.
Bieżący rok szkolny parlamentarzyści rozpoczęli od złożenia biało- czerwonej wiązanki kwiatów pod wizerunkiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach Drogi Krzyżowej na górę Kożuch. 23 września uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji 100-lecia odzyskania niepodległości, 100-lecia powstania 1. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz 53. rocznicy śmierci gen. bryg. Józefa Gizy, Patrona naszej szkoły w Parafii pw. Świętego Rocha w Nowym Sączu – Dąbrówce (artykuł w zakładce aktualności pod tytułem Małe WIELKIE Sprawy).
Dokładnie 6 grudnia 2018r. parlamentarzyści wraz uczniami klas szóstych udali się na wspaniałą patriotyczną wycieczkę pod hasłem ,,Śladami Patrona”. Rano młodzież zapaliła znicz i pomodliła się przy symbolicznym grobie gen. Józefa Gizy w Nowym Sączu. Pani Janina Dudczyk, będąca historykiem w naszej szkole, pełniła tego dnia jeszcze jedną ważną funkcję – przewodnika wycieczki. W barwny i ciekawy sposób przypomniała uczniom i nauczycielom (opiekunom młodzieży) ważne fakty z życia patrona, starała się w plastyczny sposób opisać miejsce usytuowania tego symbolicznego grobu tak, by następne pokolenia uczniów i wychowawców mogły czcić pamięć Tego, którego obrały za wzór godny naśladowania. Po mroźnym spacerze udaliśmy się do Marcinkowic, by wziąć udział w obchodach 104 rocznicy słynnej bitwy marcinowickiej i znów – uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy wolność. Siedząc wysoko na balkonie mogliśmy podziwiać piękną akademię zatytułowaną ,,W marcinowickim Soplicowie” osnutą na kanwie ,,Pana Tadeusza” w przedziwny sposób splecioną w z rzeczywistymi zdarzeniami dotyczącymi pobytu marszałka Piłsudskiego w Marcinkowicach. Przepiękne stroje, malowana na papierze dekoracja (aż nie chce się wierzyć…, że na papierze), staropolski stół z cudownymi mosiężnymi świecznikami, zastawa , której nie powstydziłby się sam Wojski, pachnące jadło , skoczny polonez – wszystko to i wszystko, czego nie da się w prosty sposób wyrazić słowami przeniosło nas , oglądających- uczniów, nauczycieli, dostojnych gości w najcudowniejszy ,,Kraj lat dziecinnych[ …] święty i czysty jak pierwsze kochanie”.
Scenarzyście i reżyserowi przedstawienia, Księdzu Sebastianowi Musiałowi oraz Pani Anecie Próchnickiej dziękujemy za chwile refleksji, zadumy i estetycznych wzruszeń!
Jeszcze jedna osoba sprawiła, że tej grudniowej wycieczki, nie ze względu na szalejącego dookoła Mikołaja, nie zapomnimy szybko. To Pani Adriana Jakubczak, prywatnie siostra naszej Pani Jasi, zawodowo również historyk i przewodnik miejscowego muzeum, które mieści się we dworze, obok szkoły. W prosty i jednocześnie ciekawy sposób przybliżyła nam historię bitwy marcinowickiej, poprowadziła nas na kolejny cmentarz, gdzie po Apelu Poległych przybliżyła nam indywidualne historie wybranych bohaterów spoczywających w zbiorowych mogiłach.
Po kolejnym edukacyjnym spacerze odwiedziliśmy jeszcze pałacyk Morawskich, w którym,, mieści się ekspozycja dotycząca rodziny Morawskich, pobytu w Marcinkowicach Józefa Piłsudskiego w 1914r. i archiwalia”.
Zwieńczeniem tak bogatego w historię i osobiste przeżycia dnia była słodka uczta, ze wspaniałym truskawkowym tortem i innymi wypiekami przygotowanymi przez Mamy i , podobno, same uczennice klas szóstych. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do naszej wycieczki- dziękujemy.

001.jpg 002.jpg 003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 007.jpg 008.jpg 009.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 015.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg 021.jpg 022.jpg 023.jpg 024.jpg 025.jpg 026.jpg 027.jpg 028.jpg 029.jpg 030.jpg

Godło

Platforma Office365

Office 365

O365

ZŁOTE JABŁKO SĄDECKIE

jabko2

"Złote Jabłko Sądeckie"
dla Zespołu Szkół w Wielogłowach

Certyfikat

logo cert

Dyplom MEN

Dyplom od Pani Minister MEN
Anny Zalewskiej

dyplom

Dobra Szkoła - reforma MEN

logo

Kon. - Silni wiedzą - mocni w życiu

Licznik odwiedzin

1785745
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Łącznie
1007
3537
23592
1785745

Twoje IP: 3.236.212.116
2021-09-21 16:54