Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Gizy

Debata Parlamentu Szkolnego w Szkole Podstawowej
im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowach

W dniu 13 marca 2019r. w naszej szkole odbyła się debata na temat przejawów współczesnego patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży. Bezpośrednią inspirację dla dyskusji na powyższy temat stanowiły dwie rocznice- urodzin patrona szkoły, generała Józefa Gizy, oraz urodzin jego syna Tadeusza Gizy, które to święta przypadają na miesiąc marzec.
Na początku parlamentarzyści podsumowali pracę w poszczególnych komisjach, zwracając uwagę na symbole narodowe, rolę modlitwy za ojczyznę, relacje patriotyzmu z kulturą języka. Ponadto dyskutowano o możliwościach manifestowania patriotyzmu przez młodych Polaków, w tym uczniów szkoły. Rozmawiano również o akademiach, apelach, ważnych rocznicach, tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Młodzież zwróciła również uwagę na zjawisko tzw. pseudopatriotyzmu, który z pewnością szkodzi wizerunkowi Polski w świecie. Jedna z uczennic podjęła temat zainteresowania się przez młodzież bieżącą polityką kraju. W proteście przeciwko wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Izraela, Pana Izraela Katza, zaproponowała treść uchwały zobowiązującej parlamentarzystów naszej szkoły do obrony prawdy historycznej. Uchwała ta została przyjęta jednogłośnie przez Parlament Szkoły.

Druga część spotkania polegała na zadawaniu pytań zaproszonym gościom. Młodzież interesowała się zaangażowaniem historyka naszej szkoły, Pani Janiny Dudczyk, w obronę prawdy historycznej i jakością podręczników do historii. Wiele pytań padło pod adresem kapłanów pracujących w naszej parafii, ks. proboszcza Ryszarda Mikosa oraz ks. Zygmunta Frączka. Zmierzyli się oni z problemem nadużywania wulgaryzmów przez młodzież, opowiadali o przygotowywaniu kazań patriotycznych na Msze Święte w intencji ojczyzny z okazji narodowych rocznic.

Ostatnia część spotkania poświęcona była szanownemu jubilatowi Tadeuszowi Gizie, synowi naszego patrona, który w marcu świętuje swoje urodziny. Marszałek Parlamentu, Dawid Sromek, skierował pod adresem jubilata serdeczne życzenia: zdrowia, błogosławieństwa Bożego oraz radosnego przeżywania każdej chwili życia. Parlamentarzyści wraz z nauczycielami, Dyrekcją szkoły i zaproszonymi gośćmi w miłej atmosferze rozkoszowali się truskawkowo- czekoladowym tortem urodzinowym.

Podsumowując debatę dokonano syntezy omówionych zagadnień związanych z przejawami współczesnego patriotyzmu, podkreślono dbałość o tradycje patriotyczne małej ojczyzny, które są najbliższe sercu każdego dziecka.

Opiekunowie Parlamentu Szkoły w Wielogłowach:
Ewa Kamińska, Halina Krawczyk, Lilianna Nazimek, Małgorzata Śnieżek, Beata Szarata

001.jpg 002.jpg 003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 007.jpg 008.jpg 009.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg

Godło

Platforma Office365

Office 365

O365

ZŁOTE JABŁKO SĄDECKIE

jabko2

"Złote Jabłko Sądeckie"
dla Zespołu Szkół w Wielogłowach

Certyfikat

logo cert

Dyplom MEN

Dyplom od Pani Minister MEN
Anny Zalewskiej

dyplom

Dobra Szkoła - reforma MEN

logo

Kon. - Silni wiedzą - mocni w życiu

Licznik odwiedzin

1785887
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Łącznie
1149
3679
23734
1785887

Twoje IP: 3.236.212.116
2021-09-21 18:12