Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Gizy

 

PATRON SZKOŁY


Oddał duszę Bogu
ciało ziemi obcej,
a serce Polsce


Portret gen. Józefa Gizy - kopia wg prof. Adama Bunscha, malował Ryszard Miłek

giza.jpg


Gen. Józef Giza ur. się 3 III 1887r. w Dąbrówce Polskiej miejscowości wchodzącej dziś w skład miasta Nowego Sącza. Uczęszczał do I Gimnazjum w Nowym Sączu. Służbę wojskową odbył w wojsku austryjackim jako jednoroczny ochotnik. W maju 1914r. poślubił Wiktorię ze Szkaradków i miał z nią czworo dzieci: Mieczysława, Marię, Kazimierza i Tadeusza. 3 V 1914r. został powołany na ćwiczenia wojskowe, z których już nie wrócił do służby cywilnej, biorąc udział jako oficer w walkach na froncie serbskim,włoskim i rosyjskim. Od listopada 1918r. służył w Wojsku Polskim od stopnia porucznika do majora.

W czasie II wojny światowej walczył najpierw na terenie Polski, a następnie na Węgrzech, we Francji, Anglii, Środkowym Wschodzie i we Włoszech. W 1944r. awansował do stopnia generała brygady. Odznaczony został między innymi: Orderem Wojennym Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, Medalem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Więcej Informacji o gen. Józefie Gizie w internecie na:
- NOWOSĄDECKIEJ STRONIE INFORMACYJNEJ -
wybór artykułów o sławnych ludziach sądecczyzny

Artykuł o gen. Józefie Gizie


 

Mundur Generała Józefa Gizy

W Domu Gotyckim, siedzibie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, można oglądać mundur generała brygady Józefa Gizy, przekazany do muzeum przez Marię Podgórską i Tadeusza Gizę, dzieci generała.

1.jpg 2.jpg 3.jpg

W dniu 8 listopada 2013r. nasi uczniowie i my, nauczyciele Zespołu Szkół w Wielogłowach z panią dyrektor Anną Turek, wzięliśmy udział w uroczystości przekazania przez rodzinę munduru Generała Józefa Gizy, który jest patronem naszej szkoły.

Na początku darczyńcom podziękowała m.in. wiceprezydent Nowego Sącza, pani Bożena Jawor, która nazwała przekazywany dar pamiątką najbliższą sercu.

Następnie głos zabrali wnukowie generała z Krakowa: Jerzy Giza i Tomasz Podgórski, absolwenci I LO im. J. Długosza w Nowym Sączu.

Jerzy Giza barwnie przedstawił biografię dziadka, ,,znaczoną służbą Polsce: zawodowego oficera II RP, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 roku, w której stracił syna Mieczysława, a potem żołnierza Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie”. Na zakończenie swej wypowiedzi pan Jerzy Giza przytoczył testament, który Mąż i Ojciec pozostawił rodzinie, jako ,,moralny kapitał”, zobowiązując swych najbliższych do wiernej służby Polsce, a zakończony słowami: ,,Życzę Wam, byście przetrwali ten koszmar nieszczęść i niedoli i doczekali się zasłużonej wolności i swobody, a obecne przeżycia Wasze niech Wam będą doświadczeniem, by jeszcze lepiej Polsce słuzyć”.

Kolejno pan Tomasz Podgórski zaprezentował i omówił archiwalne fotografie z różnych okresów życia Generała.

Na koniec nasi uczniowie zagrali ,,Impresje o Patronie”, wyreżyserowane, jak zawsze, na podstawie oryginalnego scenariusza. We wzruszającej scenie pożegnania syna z rodzicami, domem rodzinnym, kościółkiem w Dąbrówce, czasem dzieciństwa ,,sielskim, anielskim” mogliśmy podziwiać Kamila Kudynowskiego (generał) oraz Mariannę Smoleń i Pawła Górszczyka (rodzice).

W rolę pani Marii Giza-Podgórskiej, autorki książki "Z Sącza rodem", na podstawie której powstał scenariusz przedstawienia, wcieliła się Justyna Madziar. Na ,,deskach” sądeckiego muzeum wiodła ona dialog z Ojcem, który przyznawał ze łzami w oczach i z żalem w głosie, (doskonała kreacja Kamila Kudynowskiego) że ,,ma na stole wszystko, co na święcone być może, ale to nie nęci, nie pachnie Polską, domem i rodziną, ma posmak gorzkiej doli emigracyjnej”. Na koniec Maria, zwrócona do widowni, pełnym powagi głosem mówi:

-Był najlepszym z Ojców…

W finalnej scenie usłyszeliśmy, że marzenie Generała o powrocie do Polski spełniło się, bowiem został on patronem szkoły w Wielogłowach:

- Choć duszę oddał Bogu, a ciało ziemi obcej, sercem jest z nami, a my z nim…

Tą deklaracją i melodią ,,Góralu, czy ci nie żal” zagraną na flecie przez drugoklasistę, Dustina Ziółkowskiego, pożegnaliśmy się z licznie zgromadzoną tego dnia familią Gizów i gośćmi przybyłym do muzeum.

Anna Surówka, Beata Szarata

Godło

Platforma Office365

Office 365

O365

ZŁOTE JABŁKO SĄDECKIE

jabko2

"Złote Jabłko Sądeckie"
dla Zespołu Szkół w Wielogłowach

Certyfikat

logo cert

Dyplom MEN

Dyplom od Pani Minister MEN
Anny Zalewskiej

dyplom

Dobra Szkoła - reforma MEN

logo

Kon. - Silni wiedzą - mocni w życiu

Licznik odwiedzin

2147564
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Łącznie
258
5317
1190
2147564

Twoje IP: 44.201.94.72
2022-07-02 08:37