Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Gizy

 

Wycieczka do Paryża 2011

W miesiącu lipcu odbyła się sześciodniowa wycieczka do Paryża i Disneylandu  uczniów naszej szkoły. W wycieczce brali udział uzdolnieni plastycznie uczniowie, którzy od dwóch lat biorą udział w projekcie „Magia kolorów i Beskidu Sądeckiego” prowadzonych przez fundację PROART. Organizatorem wycieczki był Pan Ryszard Miłek Prezes fundacji. Celem wycieczki było poznanie kraju, języka, kultury i zabytków Paryża oraz spędzenie wspólnych chwil w miłej atmosferze. Mogliśmy doświadczyć jak zachować się w nowych sytuacjach i poczuć atmosferę wielkiego miasta. Oczywiście mieliśmy też czas na malowanie pastelami widoków Paryża i wrażeń z wycieczki. Pełni wiary, że pogoda nam dopisze i uda się zrealizować plan wycieczki rozpoczęliśmy przygodę wyruszając z Nowego Sącza. Podróż nie sprawiła większych trudności i w popołudnie następnego dnia dotarliśmy do Remis,gdzie zwiedzaliśmy jedną z najpiękniejszych gotyckich katedr we Francji, często nazywaną "Katedrą Aniołów" z powodu bogatej dekoracji rzeźbiarskiej i wspaniałych witraży. Następnie dotarliśmy na nocleg w zacisznym polskim hotelu. Była to baza wypadowa na dalsze zwiedzanie i miejsce wypoczynku.

Wczesnym rankiem następnego dnia  naszym busikiem dojechaliśmy przed  Wieżę Eiffla – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji, z której podziwialiśmy nową i starą architekturę  miasta Paryża. Udaliśmy się następnie pod Łuk Triumfalny i słynną ulicę Avenue des Champs-Élysées (pol. Aleja Pól Elizejskich) – reprezentacyjną aleję Paryża, łącząca plac Zgody (fr. Place de la Concorde) z placem Charles'a De Gaulle'a (dawniej plac Gwiazdy) z monumentalnym Łukiem Triumfalnym, a dalej z nowoczesną dzielnicą biznesową, La Défense i jej symbolem Grande Arche, Wielkim Łukiem. Właśnie dzień wcześniej na polach Elizejskich zakończył się słynny wyścig kolarski Tour de France  Oczywiście dziewczyny najbardzej były  interesowane pieknie wyglądającymi sklepami i wystawami najsłynniejszych i firmowych sklepów jak Prada Chanel itp .

Drugi dzień zwiedzania obejmował najsłynniejsze muzeum- galerię świata Luwr. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa np. Nike z Samotraki i Mona Lisa. Szczególne podziwialiśmy  dział malarstwa   zwłaszcza kolekcję dzieł włoskiego renesansu Rafaela i Michała Anioła i Leonardo da Vinci. Po tym dniu pełnym wrażeń  bardzo zmęczeni wróciliśmy na nocleg.

W trzecii dzień rozpoczęliśmy zwiedzanie od słynnej Notre –Dame jednej  z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo. Podziwialiśmy wnętrze katedry z pięknym witrażem w kształcie koła tzw. rozetą i piękne konstrukcje katedry gotyckie oraz słynne maszkarony na zewnątrz. Potem mogliśmy doświadczyć jak działa paryskie metro, gdyż nim dostaliśmy się ponownie w okolice Wieży Eiffla by z portu na Sekwanie móc popłynąć statkiem po tej najsłynniejszej rzece Francji. Rejs był wyjątkowy nawet w języku polskim było tłumaczenie co kolejno podziwiamy i jakie wydarzenia z historii Francji się z nimi wiążą. W pełni zrelaksowani wyruszyliśmy do nowoczesnej, biznesowej części Paryża La Défense, gdzie mogliśmy podziwiać wspaniałe przykłady współczesnej architektury i nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych zwłaszcza podobały się nam fontanny. Mieliśmy w planie zwiedzanie dzielnicy, Montmartre,  ale nikt już nie miał siły zwiedzać, bo nogi odmawiały posłuszeństwa i umysły były przepełnione wrażeniami. Po odpoczynku w hotelu mieliśmy czas na malowanie. Każdy malował to co go najbardziej ujęło i zrobiło największe wrażenie, był też czas na rozmowy i żarty.

W następnym dniu czekał nas odjazdowy Disneyland. Nie bez perypetii udało się na wreszcie dotrzeć do największego parku rozrywki w Europie, gdzie bawiły się dzieci i dorośli z różnych regionów świata co było widać po strojach, języku i kolorze skóry. Dzieci jednak na całym świecie są takie same lubią się bawić my też więc rozpoczęliśmy od zwiedzenia na łodziach podziemnego świata „Piratów z Karaibów” potem „Zamku strachu”, labiryntów, aż przyszedł czas na szalone kolejki i jazdę pełną przeraźliwych krzyków i trudnych do opisania wrażeń. Nie wiedzieliśmy kiedy ten szalony czas minął, bo już był wieczór i trzeba było wracać do Polski, czekało nas 20 godzin jazdy. Tak jak cała wycieczka tak i podróż minęła nam jak sen i obudziliśmy się w naszej pięknej miejscowości Wielogłowy i opowiadaniu wrażeń pewno nie było końca….

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

Godło

Platforma Office365

Office 365

O365

ZŁOTE JABŁKO SĄDECKIE

jabko2

"Złote Jabłko Sądeckie"
dla Zespołu Szkół w Wielogłowach

Certyfikat

logo cert

Dyplom MEN

Dyplom od Pani Minister MEN
Anny Zalewskiej

dyplom

Dobra Szkoła - reforma MEN

logo

Kon. - Silni wiedzą - mocni w życiu

Licznik odwiedzin

1823840
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Łącznie
689
5716
26966
1823840

Twoje IP: 3.236.253.192
2021-10-22 07:03